reklama
reklama
reklama
reklama

Strefa blogowa. Zapraszamy do czytania:

Dni Grozy - 100 lat od wielkiej bitwy

Ocena użytkowników: gorlice-wydarzenia-aktualności-reklama-kultura-sport-ogłoszeniagorlice-wydarzenia-aktualności-reklama-kultura-sport-ogłoszeniagorlice-wydarzenia-aktualności-reklama-kultura-sport-ogłoszeniagorlice-wydarzenia-aktualności-reklama-kultura-sport-ogłoszeniagorlice-wydarzenia-aktualności-reklama-kultura-sport-ogłoszenia / 4
SłabyŚwietny 

Równo 100 lat temu na ziemi gorlickiej odbywały sie wydarzenia, które teraz ciężko sobie wyobrazić.

Głód, cierpienie, rozłąka z bliskimi i śmierć były na porządku dziennym mieszkańców miasta. Po kilkudniowych leniwych walkach zaczyna się coś dziwnego dziać. Czyżby Moskale się wycofywali?

Wtorek, 26 stycznia 1915 r

Zawodzie

Hania poszła do miasta rano po godzinie 8, to nie przyszła aż po godzinie 4 po południu. Chleba nie dostała jedynie cwibaku trochę. Zakrzewska opowiadała, że zabitych było na śmierć 6 osób cywilnych, kilka rannych i 6 Moskali.

Środa, 27 stycznia 1915 r

Zawodzie

(…) Moskale dali dwa strzały z kanonów, po czym spokój . (…) Hania była u Moskali w Bursie i dostała kilka kawałków chleba. (…)

Czwartek, 28 stycznia 1915 r.

Miasto, okolice ulicy Parkowej

Początkowo panował względny spokój. Później może kilkanaście razy odezwały się karabiny i armaty austriackie. (…) Po południu coraz częściej słychać było odgłos karabinów w stronę Sokoła. Potem akcja bojowa się coraz bardziej ożywiała, aż wreszcie zmieniła się w formalną bitwę.

Piątek, 29 stycznia 1915 r

Miasto, okolice ulicy Parkowej

Bardzo rzadko padają strzały karabinowe jak również armatnie od strony austriackich okopów. Huk dział słychać od strony Stróż i Sękowej. Po południu strzelanina staje się silniejsza, a później wieczorem i w nocy coraz bardziej słabnie Ustawiono srogi okręcone drutem kolczastym koło kamienicy malarza Komorowicza* przy ulicy Słowackiego

Sobota, 30 stycznia 1915 r

Zawodzie

(…) Nasi dziś dokuczliwie dali się we znaki Moskalom. Opowiadał Rudolf, że chłop jakiś u Sitowskiej mówił że Moskale koło Rady Powiatowej i kamienicy Alby Korna wykopali rowy przeszkadzające, za czym przemawia, że Moskale noszą się z zamiarem ucieczki, co daj Boże nasz (…)

Niedziela, 31 stycznia 1915 r.

Zawodzie

(…) strzelaniny nie słychać wcale. Hani dałem 2 Korony, poszła do miasta. Powróciła o godzinie 10:45. Zima zanosi się na ostrą i śnieżną (…) o godzinie 9 dały słyszeć się strzały z kanonu od strony Ropicy Polskiej, w stronie zaś Magdaleny słychać było bardzo silny huk kanonów. (…)

Poniedziałek, 1 lutego 1915 r.

Zawodzie

(…) O godzinie 12:30 bili w młyn Miłkowskiego, który został silnie uszkodzony i zapaliła się szopa w której było koło rozpędowe. Potem dwa kartacze wpadły w dom Wachsa i rozbiły go też (…) Rozbity został też dom ś.p. Dobrzańskiego. (…) Podczas strzelania na młyn uszkodzony został dom Ludwika Karpia* i Jana Piotrowskiego. (…)

Magistrat

Od wczesnego rana granaty i szrapnele sypią się na rafinerię w Gliniku Mariampolskim, na ulicę Stróżowską, na park miejski i na młyn dworski,. Gdzie ustawili Moskale karabiny maszynowe. W ulicy Stróżowskiej 5 osób zabitych, a 12 rannych. (…)

Miasto, okolice ulicy Parkowej

(…) Bombardowanie okopów rosyjskich na górze parkowej z ciężkich moździerzy austriackich. Oddano wtedy 24 strzały. (…) Rosyjskie kanony biły z bardzo odległych pozycji, gdyż słychać było tylko świst i pękanie ich pocisków. Austriacy ostrzeliwali z armat warsztat ślusarski Kordyla, dolinę rzeki Sękówki, Boczniową Górę, młyn na Blichu. Później rozegrała się bitwa. (…)

*Piotr Komorowicz (1853-1930), właściciel kamienicy przy ulicy Słowackiego

*Ludwik Karp (1860-1936), mieszkaniec Blichu

zdj. www.widokowki.gorlice.pl

Zebrał Adrian Wokurka na podstawie książki „Diariusz Dni Grozy w Gorlicach” Andrzeja Ćmiecha

Komentarze   

 
+4 #3 gorliczanin 2015-02-02 10:26
Krakus 2015-02-01 11:49
Twoja żałosność nie ma granic, mówisz ze mieszkańcy są skłóceni a sam używasz sformowania katolickie Gorlice może nie jesteś świadom o czym piszesz i w którym miejscu pod tym postem to powinno widnieć
,,Chwała Bohaterom poległym którzy zginęli a na sztandarach widniał Bóg Honor I Ojczyzna ,,
Ja znam takich a później jak bieda to wzywają wszystkich świętych.... Wyjdź na ulice i posłuchaj jak się ludzie odnoszą do siebie od 15 do 30 roku życia to słowa hu ku i wiele innych powyżej 30 to chyba mądrzeją ale nie za dużo ludzie powyżej 50 to kultura ze masakra zero przekleństw a zasób słownictwa i sformowania bardzo piękne oczywiście w każdym z tych przypadków są odstępstwa
POMYŚL w której grupie ty jesteś
Cytować
 
 
0 #2 baltazar 2015-02-01 16:03
Co ta Hania robiła tyle czasu u ruskich żołnierzy :-?
Cytować
 
 
-1 #1 Krakus 2015-02-01 11:49
Katolickie Gorlice są wyludnione a Mieszkańcy Gorlic są ze sobą tak skłóceni, tak jak po wielkiej bitwie. Czas na zmiany by do końca miasteczko się nie wyludniło !
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież