reklama
reklama
reklama
reklama

Strefa blogowa. Zapraszamy do czytania:

Łamiesz przepisy ruchu drogowego? Teraz masz się czego bać!

Ocena użytkowników: gorlice-wydarzenia-aktualności-reklama-kultura-sport-ogłoszeniagorlice-wydarzenia-aktualności-reklama-kultura-sport-ogłoszeniagorlice-wydarzenia-aktualności-reklama-kultura-sport-ogłoszeniagorlice-wydarzenia-aktualności-reklama-kultura-sport-ogłoszeniagorlice-wydarzenia-aktualności-reklama-kultura-sport-ogłoszenia / 0
SłabyŚwietny 

W dniu 6 lutego Sejm uchwalił przepisy zaostrzające sankcje dla kierowców. Nowe regulacje dotyczą przede wszystkim kar za przekroczenie prędkości, przewożenie zbyt dużej ilości pasażerów oraz prowadzenie pojazdu bez odpowiednich uprawnień.

Określone zostały także zasady ponownego ubiegania się o dokument prawa jazdy przez osoby ukarane za jazdę pod wpływem alkoholu.

 


Surowsze sankcje

Kierujący, którzy nie przywiązywali do tej pory zbyt dużej wagi do przepisów, mają teraz sporo powodów do zmartwień. Ustawodawca podkreśla jednak, że głównym zamysłem wprowadzonych zmian nie jest karanie, lecz prewencja.  Słuszność celu popierają niepochlebne statystyki, które kwalifikują nasze drogi do grupy najbardziej niebezpiecznych w Europie. Policyjne raporty co roku informują o tysiącach zabitych w wypadkach drogowych. Z tego też względu posłowie wciąż szukają metody na skuteczne zachęcenie piratów drogowych do zrezygnowania z niebezpiecznych zachowań na drodze.

Najważniejsze zmiany:

•    Policjant odbierze prawo jazdy już w trakcie kontroli, jeżeli kierujący pojazdem przekroczy w obszarze zabudowanym dozwoloną prędkość o 50 km/h lub więcej. Dokument zostanie zatrzymany na 3 miesiące.
•    Zakaz prowadzenia pojazdu zostanie przedłużony do 6 miesięcy, jeśli kierowca nie zastosuje się do wcześniejszej kary i będzie kierował bez uprawnień. Jeśli po raz kolejny zostanie złamany ten zakaz, uprawnienia zostaną cofnięte na stałe.
•    Prawo jazdy zostanie odebrane również tym, którzy przewożą co najmniej o dwie osoby więcej niż liczba wskazana w dowodzie rejestracyjnym.
•    Prowadzenie pojazdu pomimo orzeczonego przez sąd zakazu jest w świetle nowych przepisów przestępstwem i grozi wyrokiem pozbawienia wolności do dwóch lat.
•    osoby skazane za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości będą musiały instalować tzw. alcolocki  , jeśli orzeczono wobec nich zakaz prowadzenia pojazdów, a będą się starać o przywrócenie uprawnień.

Oprócz powyższych zmian nowe przepisy zwiększają także wysokość orzekanych przez sąd kar finansowych. Zmodyfikowane zostały również zasady, na jakich zasądzane będzie dożywotnie pozbawienie uprawnień do kierowania pojazdami.

Sankcje czy może edukacja?

Wobec ostatnich zmian nasuwa się pytanie, czy za zaostrzaniem kar nie powinna iść także przemyślana polityka edukacji i prewencji. Być może właśnie takie działania mogłyby ostudzić zapędy piratów drogowych lepiej niż strach przed sankcjami. Niestety wciąż brakuje pomysłów, które nierozsądnym kierującym zobrazowałyby możliwe skutki ich działań oraz nakłoniły ich do podjęcia działań naprawczych.

Artykuł został przygotowany przez Radcę Prawnego kancelarii odszkodowawczej VOTUM S.A.

foto: sxc.hu

Komentarze   

 
+1 #18 blablas 2015-02-21 18:17
"Prawo jazdy zostanie odebrane również tym, którzy przewożą co najmniej o dwie osoby więcej niż liczba wskazana w dowodzie rejestracyjnym. " To ciekawi mnie czy zmieni się sytuacja u Gorlickich przewoźników
Cytować
 
 
+1 #17 a56 2015-02-21 07:28
cyt. "Ustawodawca podkreśla jednak, że głównym zamysłem wprowadzonych zmian nie jest karanie, lecz prewencja."
Ustawodawcy chodzi o zasypanie dziury budżetowej, zdobycie pieniędzy na premie, odprawy, ośmiorniczki, cygara, zegarki.
Cytować
 
 
+2 #16 kierowca 2015-02-20 18:12
Niech zrobią dobre drogi to wypadków będzie mniej a nie katować kierowców mandatami ja w niemczech juz 2 lata jeżdżę a jak im mowie jakie przepisy są u nas to się wyśmiewa i mediom ze państwo wyzysku pieniądze na kierowcach i to jest prawda
Cytować
 
 
-3 #15 ula 2015-02-20 15:29
Zlikwidować wszystkie firmy produkujące alkohol, zakazać sprzedaży alkoholu to bez powszechnego dostępu do alkoholu nie będzie spożywania alkoholu i potem jazdy autem. :lol:
Cytować
 
 
+8 #14 ann 2015-02-18 15:06
Cytuję Kuba Diduch:

To, że odbierasz kluczyki pijanemu do godne pochwały. Szaleńców na drodze, którzy zapominają o prawach fizyki i nie mają instynktu samozachowawcze go też nie brakuje. Jednak prawda jest też taka, że policja z suszarkami stoi tam gdzie najłatwiej zarobić, i mało ma to wspólnego z bezpieczeństwem . Kiedy samochód z górki, sam Ci się rozpędzi do 65 czy 70 i zapłacisz, wtedy może zrozumiesz. Chyba że mi powiesz, że jadąc 70 na pustej, bezpiecznej pięćdziesiątce, prowadzisz jedną ręką, piszesz sms telefonem, słuchasz radia i nie możesz przestać myśleć o pracy, więc zawsze jedziesz 50 bo inaczej nie zareagujesz na czas.
Komuś kto nie potrafi się skoncentrować w 100% na jeździe i obserwować drogi dookoła, na tyle żeby bezpiecznie jechać 70 na pustej, prostej, bezpiecznej pięćdziesiątce, powinno się zabrać prawojazdy.
Cytować
 
 
0 #13 Kierowca 2015-02-18 11:47
Ustawa jest dowodem na to że w szybkim tempie wrócą Autokary. A samochodem nie będzie się opłacać jechać poza gminę Gorlice.
Cytować
 
 
-7 #12 Aleksander 2015-02-18 11:42
Przynajmniej Policja będzie pilnowała kierowców. A nie Pieszych, że ktoś tam sobie przejdzie przez ulicę bez przejścia bo przejścia polikwidowali i kasują 100zł.
Cytować
 
 
-1 #11 smooth 2015-02-18 10:05
a ja tam przy okazji: może by w końcu ostro i bez pardonu wrzucać na ciężkie roboty przymusowe ...w zakładach leczących ciężko chore dzieciaki wszystkich tych idiotów, którzy prowadzą BEZ uprawnień? mnóstwo takich, bo przecież "nie będę nabijał kasy państwu", zabija człowieka na drodze raz i drugi, a konsekwencje minimalne; bo przecież się mu nie powie, że "panie kierowco, ma pan uprawnienia, powinien pan wiedzieć.." a w ogóle czemu by nie - przymusowy wolontariat dla drogowych idiotów. aha - BEZ możliwości wykupienia się. dla wariatów najcenniejszy jest czas - zabrać go im!
Cytować
 
 
+3 #10 Kuba 2015-02-18 08:57
teraz co do tego co napisał Adam1. Oczywiscie masz racje. Stan dróg przeraża, a jeszcze bardziej przeraża ich oznakowanie. Prosta droga, idealna, kilka stodół przy niej... 50 na godzine. Autostrada A4 za węzłem na Łapczyce. Przy ograniczeniu do 120 km/h DZIURA taka że całym autem rzuca... na autostradzie. W punkcie gdzie będa bramki cały asfalt przechylony jest w lewą stronę o kilka dobrych stopni - ograniczenie do 100. Ile dróg z ograniczeniem do 90 to tarki ? Ostatnio jechałem taką na trasie Kraków - Oświęcim

zamiast zamować się TYLKO przestrzeganiem przepisów przez kierowców popatrzymy też na STAN dróg i OZNAKOWANIE (debilny nadmiar terenu zabudowanego)
Cytować
 
 
+8 #9 Kuba 2015-02-18 08:53
ekhm.
Posłowie mają na to wyje**ne. Wystarczy popatrzeć na Kurskiego, Kalisza i reszte. Latają 150 w zabudowanym... ale nie stwarzają zagrożenia bo mają IMMUNITET

Teraz co do ustaleń
pkt 1) Odbieranie prawka za przekroczenie o 50 w zabudowanym. Świetna sprawa. O ile mówimy o odbieraniu prawka idiotom latającym po centrum miasta. Gorzej że połowa drogi Kraków-Gorlice to "teren zabudowany". Prosta za Jurkowem niech będzie tego najlepszym przykładem.
pkt 5) Kto jest producentem alkolocków i jakie ma powiązania z posłami ?

W Szwajcarii nie ma pytań gdy przekraczasz prędkość - rekwirują pojazd jako narzędzie przestępstwa
Gdy jedzie w polsce pijak = popełnia przestępstwo = zatrzymujemy narzędzie przestępstwa. Nie ważne czyje. Jak szwagier zadźga szwagra to policja nie pyta czyj był nóż i nie oddaje go właścicielowi.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież