reklama
reklama
reklama
reklama

Strefa blogowa. Zapraszamy do czytania:

Piątkowe refleksje

Ocena użytkowników: gorlice-wydarzenia-aktualności-reklama-kultura-sport-ogłoszeniagorlice-wydarzenia-aktualności-reklama-kultura-sport-ogłoszeniagorlice-wydarzenia-aktualności-reklama-kultura-sport-ogłoszeniagorlice-wydarzenia-aktualności-reklama-kultura-sport-ogłoszeniagorlice-wydarzenia-aktualności-reklama-kultura-sport-ogłoszenia / 5
SłabyŚwietny 

Dzisiaj Wielki Piątek. Dla większości z nas, dzień wielkiego poszczenia. Zgodnie z zaleceniami rezygnujemy tego dnia z potraw mięsnych, ale poza tym osoby poniżej 60 roku życia, a powyżej 18 roku życia podejmują się postu ilościowego, czyli tylko jednego posiłku do syta i dwóch lekkich.

Czy my, ludzie wierzący jesteśmy jeszcze skłonni podołać takim wyrzeczeniom ? Raczej tak, bo taka jest tradycja, bo tak nas wychowano. Jeśli trudno nam było w całym Wielkim Poście zrezygnować ze słodyczy, alkoholu, czy właśnie mięsa, to jednak w Wielki Piątek kiełbaska, mięsko, mimo że kuszą, nie są konsumowane. Alkohol także potrafimy sobie podarować, choć są w tej kwestii wyjątki od reguły, ale to się inaczej po prostu nazywa.
Osobiście mam również w pamięci wspomnienie z dzieciństwa, kiedy to dziadek w Wielki Piątek wyłączał radio i telewizję, by wyciszyć się w ten dzień, w sposób szczególny.

Ludzie są skłonni do wyrzeczeń, rezygnacji z czegoś, ale tylko na chwilę i tylko w pewnych kwestiach. Bo czy Polak potrafi wyrzec się narzekania? Nie, bo w ten sposób 80 % powodów do konwersacji straciło by sens. Zrezygnować z rywalizacji kto ma lepszy samochód, większy dom, czy więcej na koncie? Można by sobie wytłumaczyć, przecież po to pracuję, by wydawać, by mieć radość z zarobionych pieniędzy.

Kto żyje skromnie, powie że cały czas musi z czegoś rezygnować, ponieważ go po prostu na wiele rzeczy nie stać. Dla takiej osoby śmieszne i niedorzeczne są wtedy powody do frustracji tych, którzy musieli odpuścić sobie kupno kolejnej drogiej zabawki, czy futra. Wyrzeczenia nie dla wszystkich oznaczają to samo.

Z czego jednak nikt z nas nie powinien rezygnować? Z przyjaźni,bo ona pozwala nam na bycie dobrym, szczerym, bezinteresownym. Z miłości, bo ona uwalnia z nas egoizm, samouwielbienie. Kochając bliską nam osobę, obdarowujemy ją oraz innych otaczających nas ludzi pozytywną energią, której nie można zmierzyć w żadnych jednostkach i skalach.

Na koniec, nie rezygnujmy z dbania o swoje zdrowie, bo tego nie kupimy za żadne pieniądze. Ruch nawet najmniejszy, to prezent dla samych siebie, to sprawność na stare lata, to radość ze wspólnych pieszych wędrówek, wypadów rowerowych,  z ekscytującej gry pod siatką, czy ze strzałów do bramek.Sport, aktywny wypoczynek, to wszystko nie tylko rozrywka, ale także lek na chandrę, wypalenie wewnętrzne.

Przeżywając czas Wielkanocy zauważmy prawdziwy sens tych Świąt, a poza tym poczujmy po prostu powiew wiosny, nadzieję na poprawę. Najprościej, poczujmy się lepiej sami z sobą.   

 

Iwona Warzycka

 


 

Komentarze   

 
+4 #9 aska 2015-04-03 13:50
Bardzo mądry tekst. Zgadzam się z tym co tu napisałaś Iwonko. Aśka W.
Cytować
 
 
-1 #8 ula 2015-04-03 12:30
To doprecyzuje moją wypowiedź - post jest dla wszystkich wierzących niezależnie od stanu majętności jeżeli poczuwają się do podejmowania praktyk związanych z wiarą. Poza tym karą śmierci czy kamienowaniem nie są obejmowani ci, którzy np postu nie przestrzegają czy są niewierzący więc czemu ich boli mówienie o poście?
Cytować
 
 
-2 #7 elaela 2015-04-03 12:04
Ula post jest dla wszystkich w państwie wyznaniowym. Czyli mimo wszystko jeszcze nie u nas.
Cytować
 
 
+5 #6 ula 2015-04-03 11:12
Cytuję ratajowa:

Post jest dla ubogich i biednych


Post jest dla wszystkich. A po za tym post nie obejmuje tylko wyrzeczenia się jedzenia i chudości z tego powodu, ale może dotyczyć wielu rzeczy. Dla kogoś nieustannie gadającego postem może być np dzień milczenia, itd. I podejmowanie postu nie służy temu by ludziom zrobić krzywdę, ale hartuje ducha i pozwala dostrzec prawdziwe wartości w życiu.
Cytować
 
 
+5 #5 Ariel 2015-04-03 11:00
Bardzo ładnie napisane , brawo Pani Iwono :)
Cytować
 
 
-1 #4 Kuba123 2015-04-03 09:56
Cytuję abcD:
a ksieza chyba nie poszcza wszyscy tacy grubiutcy zadnego szczuplego ...powodzi im sie pewnie......


Nie uogólniaj. To że kilku księży których znasz, a może tylko z daleka oceniasz, ma krągłości nie oznacza że się mu powodzi.. Dziecinom w Afryce z dużymi brzuchami też się powodzi?

A jesli juz nawet któryś jest"grubiutki" to może dla tego że brakuje mu sportu??
Nie atakuj tylko pomyśl..
Cytować
 
 
+1 #3 ratajowa 2015-04-03 09:42
Cytuję abcD:
a ksieza chyba nie poszcza wszyscy tacy grubiutcy zadnego szczuplego ...powodzi im sie pewnie......

Post jest dla ubogich i biednych
Cytować
 
 
+6 #2 ula 2015-04-03 08:51
No miło coś takiego poczytać :-)
Cytować
 
 
+1 #1 abcD 2015-04-03 08:03
a ksieza chyba nie poszcza wszyscy tacy grubiutcy zadnego szczuplego ...powodzi im sie pewnie......
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież