reklama
reklama
reklama
reklama

Strefa blogowa. Zapraszamy do czytania:

Radosne święto uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Ocena użytkowników: gorlice-wydarzenia-aktualności-reklama-kultura-sport-ogłoszeniagorlice-wydarzenia-aktualności-reklama-kultura-sport-ogłoszeniagorlice-wydarzenia-aktualności-reklama-kultura-sport-ogłoszeniagorlice-wydarzenia-aktualności-reklama-kultura-sport-ogłoszeniagorlice-wydarzenia-aktualności-reklama-kultura-sport-ogłoszenia / 1
SłabyŚwietny 

gorlice-wydarzenia-aktualności-reklama-kultura-sport-ogłoszeniaDzisiaj 3 Maja 2015 roku mija 224 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. To dla Polaków drugie po Święcie Odzyskania Niepodległości najważniejsze święto narodowe.

Święto Konstytucji 3 Maja jest radosnym wydarzeniem, z którego my Polacy powinniśmy uczynić okazję do zabawy, spędzania czasu z rodziną i znajomymi, cieszenia się z wolności, swobód. Doceńmy, to co mamy, zapominając na chwilę o codziennych kłopotach. Zwróćmy uwagę na to że w okresie, gdy uchwalano tą sławetną konstytucję, państwowość nasza była na krawędzi rozpadu. Panował kryzys polityczny i moralny, przeżyliśmy I rozbiór Polski, panowało zwątpienie i zniechęcenie.

Można było się poddać nastrojom, narzekać,rezygnować z marzeń. Tymczasem garstka patriotów czyniła co mogła, by zawrócić ten zły stan. Hugo Kołłątaj, Stanisław Małachowski, Ignacy Potocki należeli do grona pragnącego zmian. Gdy w latach 1788-1792 obradował Sejm Wielki zwany również Czteroletnim, to w kręgu tych osób zawiązał się obóz przygotowujący przyszłą konstytucję. Mając za sobą poparcie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego dokonali zamachu stanu i wykorzystując nieobecność oponentów doprowadzili w dniu 3 Maja do ogłoszenia konstytucji. Ustawa Rządowa licząca 11 artykułów reformowała ustrój państwa,wzmacniała władzę wykonawczą, określała kompetencje władzy sadowniczej i ustawodawczej. Co ważne starała się wyjść na przeciw problemom społecznym, ulżyć mieszkańcom miast i chłopom. Jej postanowienia stanowiły realną szansę odnowy polskiej państwowości, czyniąc nas niezależnymi, ale to już nie mogło podobać się zaborcom. Wkrótce wojska rosyjskie wkraczają na ziemie polskie, rozpoczyna się w 1792 roku tzw.wojna w obronie konstytucji, która niestety kończy się dla nas tragicznie, patrioci tracą urzędy, majątki, a władzę przejmują zwolennicy uległości Rosji. Następstwem tej porażki jest kolejny rozbiór polski w 1793 roku.

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja była dla Polaków w okresie zaborów okazją do manifestowania postaw patriotycznych. A gdy po długich latach odzyskaliśmy niepodległość , to w kwietniu 1919 wróciła tradycja świętowania tego wydarzenia z 1791 roku.W latach okupacji 1939-1945 znów 3 Maja było świętem zakazanym. Po wojnie po antykomunistycznych demonstracjach w 1946 nie było obchodzone .Całkowicie zdelegalizowane w 1951 roku, znów powróciło w 1981 roku. Nie było to jednak radosne świętowanie, często dochodziło do demontsracji przeciwko władzy.

Dopiero od kwietnia 1990 święto uchwalenia Konstytucji 3 Maja ma swoją rangę jak dawniej. Z dumą wywieszamy flagi, bierzemy udział w licznych okolicznościowych wydarzeniach upamiętniających uchwalenie pierwszej w Europie, a drugiej na świecie konstytucji. Niech ta wiedza o konstytucji, o jej znaczeniu i sytuacji w jakiej powstawała, powoduję dumę, radość, zadowolenie. Szanujmy to święto i bądźmy tego dnia prawdziwymi Polakami, którzy znają swoją historię, tradycję i kochają biało-czerwoną flagę.         

Iwona Warzycka

Komentarze   

 
-2 #1 Krakus 2015-05-04 16:59
Szkoda kasy na takie bajery.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież