reklama
reklama
reklama
reklama

Zbliżające się imprezy i wydarzenia

23.08.2013 - SPOSOBY OBRAZOWANIA

Ocena użytkowników: gorlice-wydarzenia-aktualności-reklama-kultura-sport-ogłoszeniagorlice-wydarzenia-aktualności-reklama-kultura-sport-ogłoszeniagorlice-wydarzenia-aktualności-reklama-kultura-sport-ogłoszeniagorlice-wydarzenia-aktualności-reklama-kultura-sport-ogłoszeniagorlice-wydarzenia-aktualności-reklama-kultura-sport-ogłoszenia / 0
SłabyŚwietny 

Dyrektor Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach

oraz Artyści Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku

serdecznie zapraszają na otwarcie wystawy

 

„SPOSOBY OBRAZOWANIA”

artyści Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku

 

 

Jarosław Bauć, Józef Czerniawski, Henryk Cześnik, Robert Florczak, Roman Gajewski,

Krzysztof Gliszczyński, Maciej Gorczyński, Aleksandra Jadczuk, Piotr Józefowicz,

Andrzej Karmasz, Jacek Kornacki, Anna Królikiewicz, Sławomir Lipnicki,

Przemysław Łopaciński, Teresa Miszkin, Marek Model, Mieczysław „Mieto” Olszewski,

Jerzy Ostrogórski, Jakub Pieleszek, Krzysztof Polkowski, Anna Reinert, Arkadiusz Sylwestrowicz,

Maciej Świeszewski, Maria Targońska, Anna Waligórska, Mariusz Waras, Aleksander Widyński,

Marek Wrzesiński, Marcin Zawicki, Jacek Zdybel, Agata Zielińska - Głowacka

 

wernisaż dnia 23 sierpnia 2013 roku (piątek), godz. 18.00

sala im. ks. Bronisława Świeykowskiego

„Dwór Karwacjanów” – Gorlice, ul. Wróblewskiego 10 A

 

 

Wystawa pt. „SPOSOBY OBRAZOWANIA” to  trzydziestu jeden artystów i trzy pokolenia, profesorowie i ich asystenci, różne postawy, media i techniki.  Artyści reprezentujący samodzielny Wydział Malarstwa ASP w Gdańsku chcąc nie chcąc,  historycznie będą odbierani jako spadkobiercy założycieli tzw. szkoły sopockiej, gdzie mocno zaznaczyły się osobowości takich tuzów polskiego malarstwa jak Jan Cybis, Stanisław Borysowski, Krystyna Łada - Studnicka, Artur Nacht-Samborski, Aleksander Kobzdej, Stanisław Michałowski, Piotr Potworowski, Janusz Strzałecki, Juliusz Studnicki, Stanisława Teisseyre, Jacek i Hanna Żuławscy, którzy pracowali początkowo na samodzielnym Wydziale Malarstwa czy też  później na Wydziale Architektury i Malarstwa oraz na Wydziale Malarstwa i Projektowania Dekoracyjnego, odpowiednio w latach 40- tych, 50 -tych i 60-tych XX wieku.

Władysław Jackiewicz, Zygmunt Karolak, Maksymilian Kasprowicz, Barbara Massalska, Teresa Pągowska, Kazimierz „Kachu” Ostrowski, Rajmund Pietkiewicz, Kazimierz Śramkiewicz, Roman Usarewicz, Józefa Wnukowa, Jerzy Zabłocki to następny szereg znakomitych artystów, którzy mieli znaczący wpływ na kształtowanie się postaw artystycznych malarzy młodszego pokolenia  w latach 70 - tych i 80 - tych.  Następni nasi mistrzowie to Kiejstut Bereźnicki, Andrzej Dyakowski, Hugon Lasecki, Włodzimierz Łajming, którzy pracowali jeszcze do przełomu  lat 90 - tych  i pierwszej dekady  XXI wieku. Jednak długa cezura czasowa, która łączy początki Wydziału Malarstwa z drugą dekadą XXI wieku spowodowała istotne zmiany. W postawach artystów nadal ważny jest OBRAZ, ale już nie tylko ten „tradycyjny”, utożsamiany z pigmentem farby na płótnie. Wielu obecnych artystów z Gdańska szuka alternatywy do pokazania własnego oglądu świata, podzielenia się swoją wrażliwością czy też przekazania idei, korzystając z całego spektrum mediów i technik artystycznego wyrazu. Oprócz malarstwa i rysunku pojawia się fotografia, szablon, sztuka włókna, obiekt artystyczny, instalacja, wideo a także działania efemeryczne. Wszystkie te sposoby  OBRAZOWANIA zarówno poszerzają pole myślenia o OBRAZIE jak i wpływają zwrotnie na samo malarstwo. Bowiem za wszystkim w sztuce zawsze stoi OBRAZOWANIE,  które  jest wybranym przez artystę sposobem pokazania zarówno widzialnego jak i niewidzialnego.

 

kurator wystawy: dr hab. sztuki Krzysztof Polkowski / Dziekan Wydziału Malarstwa ASP w Gdańsku