reklama
reklama
reklama
reklama

Zbliżające się imprezy i wydarzenia

28.05.2014 - Koncert BORTNIAŃSKI W BARTNEM

Ocena użytkowników: gorlice-wydarzenia-aktualności-reklama-kultura-sport-ogłoszeniagorlice-wydarzenia-aktualności-reklama-kultura-sport-ogłoszeniagorlice-wydarzenia-aktualności-reklama-kultura-sport-ogłoszeniagorlice-wydarzenia-aktualności-reklama-kultura-sport-ogłoszeniagorlice-wydarzenia-aktualności-reklama-kultura-sport-ogłoszenia / 0
SłabyŚwietny 

 MUZEUM „Dwory Karwacjanów i Gładyszów”

Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

ZAPRASZAJĄ NA KONCERT

 „BORTNIAŃSKI W BARTNEM”

Akademicki Chór Kameralny im. Dymitra Bortniańskiego

dyrygent - Iwan Bohdanow

Czernichów/Ukraina

środa 28 maja 2014 godz. 18.00

Cerkiew greckokatolicka p.w. śśw. Kosmy i Damiana w Bartnem

 

„Bortniański w Bartnem” – to wyjątkowy koncert w niezwykłym miejscu. W niewielkiej łemkowskiej wsi Bartne, w jednej z najpiękniejszych cerkwi w sercu Beskidu Niskiego, wystąpi światowej sławy chór z Ukrainy.

Bartne (łem. Бортне) - niegdyś największy ośrodek kamieniarski Łemkowszczyzny, to miejsce z którego wywodzi się nazwisko i łemkowscy przodkowie patrona ukraińskiego chóru - Dymitra Bortniańskiego (1751-1825) - twórcy wielogłosowych koncertów cerkiewnych, dyrygenta Nadwornej Kapeli Chóralnej w Petersburgu, jednego z największych kompozytorów muzyki cerkiewnej.

Akademicki Chór Kameralny im. Dymitra Bortniańskiego – zrzesza najlepszych i najzdolniejszych wykonawców i absolwentów szkół muzycznych i konserwatoriów Ukrainy. Chór istnieje od 1996 roku. Jego założycielem i pierwszym dyrygentem był Lubomir Bodnaruk (1938-2009). Od  roku 2010 dyrektorem artystycznym i dyrygentem jest Iwan Bohdanow. Chór jest laureatem wielu międzynarodowych festiwali i konkursów. W 2004 roku brał udział w uroczystości wstąpienia Polski do UE w Gliwicach, wykonując wspólnie z i innymi chórami spektakl „Carmina Burana" Carla Orffa. W 2008 roku na mocy decyzji Ministra Kultury Ukrainy chór otrzymał nazwę „Akademicki", co jest uznaniem dla szczególnych zasług artystycznych. W repertuarze chóru znajduje się muzyka klasyczna, cerkiewna oraz ukraińska muzyka ludowa. Specjalnością chóru są wykonania dzieł D. Bortniańskiego. W 2011 Chór uznany za najlepszy zespół chóralny na II Międzynarodowym Konkursie Zespołów Wokalnych im. D. Bortniańskiego. W 2012 roku Chór wydał płytę 35 koncertów chóralnych Bortniańskiego, nagraną z udziałem solistów Kijowskiej Opery Narodowej i Narodowego Ukraińskiego Chóru DUMKA. Reżyser dźwięku, Andrzej Mokrycki, odpowiedzialny za realizację płyty był nominowany do nagrody GRAMMY.

W programie koncertu m.in.: Dymitr Bortniański, Igor Strawiński, Paweł Czesnakow, Georgij Swiridow.

Zapraszamy Państwa na koncert do niezwykłej wsi skąd pochodzą, i w której śpiewają sławy.

Bilety 15 zł/os do nabycia w: Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów, ul. Wróblewskiego 10A, 38-300 Gorlice lub przed koncertem.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejszą rezerwację biletów: